Elindult Hegykőn a „Költséghatékony adszorbensek és vízszűrő töltetek kifejlesztése kockázatos gyógyszermaradványokra” című, 2020-1.1.2-PIACI-KFI-2021-00309 azonosítószámú projekt.
A Hegykői Mezőgazdasági Zrt, a Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont (CSFK) és a Pannon Egyetem együttműködésének projektje az NKFI Hivatal 776 082 939 Ft támogatásával valósulhat meg. A 2021. végén indult projekt célja a stabil, lassan lebomló, a környezetre és az emberi egészségre is kockázatos gyógyszermaradványok, valamint egyéb szerves mikroszennyezők eltávolítása a vízből. A projekt keretében elsősorban zöldhulladékból készülő szűrőtölteteket és technológiát fejlesztünk, amit a szennyvizek, a felszíni vizek és az öntözővizek tisztításban egyaránt alkalmazni lehet. A projekt végén olyan prototípus jön létre, amit szabadalmaztatni szándékozunk. A fejlesztés nemzetközileg versenyképes középvállalati, egyetemi és a kutatóközponti tudásbázisra épít, és nemzetközi szintű tudományos eredmények mellett több új, magas presztízsű munkahelyet teremt. A költséghatékony technológia iránt különösen azokban az országokban mutatkozik magasfokú kereslet, ahol a vízhiány miatt már sokszor tisztított szennyvízből öntöznek, ilyen pl. a mediterrán térség, de hazánkban is egyre inkább szükség van alternatív vízforrások felhasználására.
Ugyan számos kutatás célozza a különböző típusú felszíni vagy felszín alatti vizekben található szerves mikroszennyezők, így a gyógyszermaradványok koncentrációjának csökkentését, az új típusú szennyezők eltávolításának területén kevés a működő megoldás vagy termék. A kifejlesztett új technológiák nagy része rendkívül költségigényes vagy nem kellően biztonságos (pl. toxikus melléktermékek képződhetnek), vagy csak kis mennyiségű vizet képesek kezelni. Ugyanakkor a vizekbe jutó kockázatos mikroszennyezők esetében – a környezeti monitoring kiterjesztésével párhuzamosan – a közeljövőben új határértékek megállapítása, illetve a jelenlegiek szigorítása várható. Az igényekre reflektálva a projekt célja a stabil, lassan lebomló, a környezetre és az emberi egészségre is kockázatos, gyakran rákkeltő gyógyszermaradványok, valamint lehetőség szerint egyéb szerves mikroszennyezők eltávolítása a vízből adszorpciós technológia révén. A töltetekhez szükséges adszorbens alapanyagokat a Hegykői Mezőgazdasági Zrt. biztosítja, a Pannon Egyetemen és a CSFK-ban pedig a batch-scale kísérletek mellett technológiai demonstrátort építünk és tesztelünk. A projekt keretében létrejövő technológia mind az előállítás, mind az üzemeltetés tekintetében reményeink szerint piacképes és költséghatékony alternatívát jelent, és a jelenleg is üzemelő szennyvíz-kezelők, vagy más vízfelhasználók (ivóvíz, öntözési víz, halászati víz), valamint ipari üzemek technológiáihoz is illeszthető lehet. A fenntarthatóságot biztosítja, hogy a termék piaci értékesítése során jelentős árbevétel keletkezik a partnereknél. A költséghatékony víztisztító technológia iránt különösen azokban az országokban mutatkozik többmillió eurós kereslet, ahol a vízhiány miatt már sokszor tisztított szennyvízből öntöznek, de Közép-Európa is egyre inkább rászorul új nyári vízforrások alkalmazására.